Menu
Sepetim
TRAKYA SOLAR ENERJİ BİZİ ARAYIN

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

1. Güneş Panelleri

Güneş panelleri, güneş ışığını doğrudan mevcut elektriğe (DC elektrik) dönüştüren fotovoltaik hücrelerden yapılmıştır. 

2. Inverter

Panellerden alınan Doğru Akımı (DC) Alternatif Akıma (AC) dönüştüren cihazlardır.

3. Ana Dağıtım Panosu

Inverterden gelen enerjiyi tek bir kontrol alanında toplayarak şebekeye vermeye hazır haline getiren ve güvenlik altına alan kutudur.

4. Sayaç

Üretilen enerjinin kWh cinsinden hesaplanabilmesi için gerekli olan ölçüm cihazıdır. 

5. Şebeke

Üretilen elektrik enerjisini kullanıcılara iletmek için oluşturulmuş bileşik bir ağdır. 


Çatınızda ürettiğiniz enerji tükettiğiniz den fazla ise şebekeye enerji satarsınız. Tam tersi olması durumunda yani ürettiğiniz enerji tükettiğiniz den az ise şebekeden enerji satın alırsınız.

İhtiyacınızı öğrenebilmeniz için öncelikle elektrik tüketiminize bakmanız gerekli.  

Örneğin Çatı alanından hesaplarsak; 1 adet güneş paneli güncel teknolojilerde 1,64 m² lik bir alan kaplıyor ve gücü 320Wp olsun. 20 adet panel ile 6,4 kWp lik bir güce ulaşırsınız ve panel yüzey alanı 32.8m² dir. Fakat bu alan size yeterli olmayacak, bunun nedeni ise kullanılacak alanda bakım yolları ve bağlantı ekipmanlarının yarattığı ekstra uzunluktur. Ortalama 1 kWp lik bir sistem 7m² lik  kullanılabilir çatı alanına tekabül ediyor. Yani sonuç olarak 6,4 kWp lik bir sistem 44.8 m² lik bir çatı alanına kurulabilir.

Örneğin tüketimden hesaplarsak; Aylık ortalama faturanız 500₺. Yıllık 6.000₺ olur. kWh cinsinden tüketiminiz 6000/0,71₺ yani 8450 kWh/yıl tüketiminiz çıkar. kW cinsinden güneş Enerjisine uyarlamak için ortalala özgül üretimi 1300kWh alınması durumunda 8450kWh/1300kWh = 6,5 kW lık bir güç yeterli olaracaktır. 

Yukarıda örnek olarak verdiğimiz çatı alanı yeterlidir.

Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli etken ise gölge unsurları. Bu unsurlar beklediğiniz verimi almakta bir hayli işinizi zorlaştırır. Bu nedenle özellikle baca, hava boruları, ağaç, yakın yüksek bina vb.  etkenlere de dikkat edilmesi gereklidir.

Güneş Enerjisinden tasarruf edebilmeniz için çatınızın güneş enerjisine uygunluğunu görmemiz gerekli.

Başlıca Aşamalar;

  1. Yerinde Keşif: Güneş Enerjisine çatınızın uygunluğunu görmek ve potansiyelini anlamak için çatıda keşif yapılır.  1 Gün
  2. Keşfe Göre Proje Tasarımı: Keşifte çıkan sonuçlara göre sistem tasarımı, yerleşim planı ve üretim analizleri ile sistem maliyetinin oluşturulması. 1 Hafta
  3. Tasarım onayı: Oluşturulan tasarımın sizin tarafınızdan onaylanması.  1 Gün
  4. Drk Sözleşme: Anlaşma sağlanması durumunda yapılacak olan sözleşme.  3 Hafta
  5. Çağrı Mektubu - Enerji Müsadesi: Yerel dağıtım şirketinden alınan izinler. 4 Hafta
  6. TEDAŞ Projesi - Belediye Uygunluk Yazıları: Elektrik ve İnşaat proje onayları. 4 Hafta
  7. Sistem Bağlantı Anlaşması: Onaylanan TEDAŞ projesi ardından Yerel Dağıtım şirketi ile yapılan sözleşme. 1 Hafta
  8. Sistem Kurulumu: TEDAŞ projesine uygun olarak sistemin çatıya montajı. 1kWp - 10kWp arası güçler için 1 Gün. Diğer güçlerde iş programına göre max 4 Hafta
  9. Geçici Kabul - Devreye Alma: Kurulum aşamasının bitimine müteakip sistemi devreye alıp çalıştırma işlemidir. 2 Hafta
  10. Sistem Kullanım Anlaşması: Sistem sahibi ile Yerel Dağıtım Şirketi arasında yapılan sözleşmedir. 1 Hafta

Güneş enerji sistemlerini diğer enerji üretim sistemlerinden ayıran en önemli özelliği işletme ve bakım maliyetlerinin daha düşük olmasıdır.

Aylık, altı aylık ve yıllık olarak değişen bakım periyotlarında yapılan işlemler;

Panel temizliği, mekanik aksam kontrolü, gevşek bağlantı kontrolleri gibi elle ve gözle yapılan kontrollerdir. Ayrıca sisteme entegre edilen uzaktan izle sistemi ile de anlık, aylık ve yıllık üretimlerinizi görebilir. Hata durumlarında SMS, Mail, alabilirsiniz.

Arıza durumunda garanti süremiz boyunca 24 saat içerinde bakım onarım hizmeti vermekteyiz. Garanti süresi bitimine müteakip, yıllık bakım anlaşmalarımız ile sizlere hizmet sunarak sisteminizin ömrünü uzatma imkanına sahipsiniz.

Bakım maliyetleri sistemin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir.

Servis Bakım maliyetleri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Güneş Panellerini çatıya entegrasyonu sırasında kullanılan alt taşıyıcı sistemi, çatının üst katman malzemesine göre değişkenlik gösterir.

Kiremit, Şıngıl, Sandviç Panel, Düz Çatı, Metal Çatı gibi farklı çatı uygulamalarında kullanılan bütün ürünler, mevcut yapının statik hesabı dikkate alınarak seçilir ve sızdırmazlık için en uygun yalıtım malzemeleri kullanılır.Tarama deneyiminizi ve sitemizin işlevselliğini iyileştirmek için tanımlama bilgileri ve diğer benzer teknolojileri kullanıyoruz. Gizlilik Politikası .